Skip to Main Content Florida Supreme Court
Home Justices Public Information Clerk's Office Oral Arguments On-line Docket Opinions About the Court Search


 

Standard Jury Instructions - Contract and Business Cases


Contact the Committee @ sjicontract@flcourts.org


Standard Jury Instructions in Criminal Cases
Standard Jury Instructions in Civil Cases

 

STANDARD JURY INSTRUCTIONS
CONTRACT AND BUSINESS CASES
COMMITTEE MEMBERS

 

Current Members of Committee:

The Hon. Paul Huey, Chair
Mr. Mark A. Boyle, Sr., Fort Myers, Vice Chair
Richard Lee Barrett, Orlando
Mr. Richard Benrubi, West Palm Beach
Mr. Ronnie Bitman, Maitland
Mr. Jeffrey A. Cohen, Miami
Mr. Manuel, Farach, West Palm Beach
Mr. Ronald M. Gache, Boca Raton
Mr. Jerry M. Gewirtz, Tampa
Mr. Lee L. Haas, Clearwater
Mr. Eric Lee, Boca Raton
The Hon. Lisa T. Munyon, Orlando
Mr. Mark Nation, Longwood
Mr. Mark Osherow, Boca Raton
Mr. Stephen J. Padula, Boca Raton
Ms. Adina Pollan, Jacksonville
Mr. Scott Rost, Orlando
Mr. Martin B. Sipple, Tallahassee
Ms. Donna Solomon, Fort Lauderdale
Mr. Joshua B. Spector, Miami
Ms. Teresa Verges, Coral Gables
Mr. Steele Williams, Sarasota
Supreme Court Liaison: The Honorable R. Fred Lewis, Tallahassee

Past Members of the Committee: 

Mr. Robert E. Austin, Jr., Leesburg
The Hon. Jennifer D. Bailey
Mr. Mitchell W. Berger, Fort Lauderdale
Mr. Bruce J. Berman, Miami
Mr. Scott Cichon, Daytona Beach 
Ms. Cynthia L. Bulan, Miami
Justice Charles T. Canady, Tallahassee
Mr. G. Donovan Conwell, Jr., Tampa
The Honorable Angel T. Cortinas, Miami
The Honorable Dorian Damoorgian, West Palm Beach
Mr. John A. DeVault, III, Jacksonville
Mr. Thomas S. Edwards, Jr., Jacksonville
The Honorable Gary M. Farmer, Fort Lauderdale
Mr. Roy E. Fitzgerald, West Palm Beach
The Honorable Jonathan D. Gerber, West Palm Beach, Chair
Ms. Barbara W. Green, Coral Gables
Mr. Michael J. Higer, Aventura
Mr. Benjamin H. Hill, III, Tampa
Mr. James A. Kaplan, Miami
Mr. Jonathan C. Koch, Tampa
Ms. Jane Kreusler-Walsh, West Palm Beach
The Hon. Barbara Lagoa
Ms. Katherine C. Lake, Tampa
The Honorable Brian D. Lambert, Daytona Beach
Ms. Christine E. Lamia, Tallahassee
Mr. Kurt E. Lee, Sarasota
The Hon. Spencer D. Levine
Ms. Maxine M. Long, Miami
The Honorable Bernard Nachman, Vice Chair
Mr. Robert M. Norway, Orlando
Mr. Humberto Ocariz, Miami
Mr. Michael S. Olin, Miami
Mr. Eduardo Palmer, Coral Gables
Mr. Gera R. Peoples, Miami
Ms. Allison Perez Ramirez, Orlando
Mr. Steven R. Reinenger, Aventura
Mr. Thomas A. "Tucker" Ronzetti, Miami
Mr. Gary C. Rosen, Ft. Lauderdale
Mr. E. Lanny Russell, Jacksonville
The Honorable Meenu Talwar Sasser, West Palm Beach
Mr. Paul K. Silverburg, Miami
Mr. David Steinfeld, Palm Beach Gardens
The Honorable Thomas B. Smith, Orlando, Chair
Mr. Brian F. Spector, Miami, Vice Chair
The Hon. Jeffrey E. Streitfeld The Hon. Jack Tuter 
Mr. Manuel A. Utset, Jr., Fort Lauderdale
The Honorable William Van Nortwick, Tallahassee
Mr. Louis B. Vocelle, Jr., Vero Beach
The Honorable Waddell A. Wallace, III, Jacksonville
Mr. Mark M. Wall, Tampa

(updated 3/18)