Justices of the Florida Supreme Court

Address:
Supreme Court of Florida
500 South Duval Street
Tallahassee Florida
32399-1925

Justice's Banner

Justice James E. Alderman

(St. Lucie)  [served 7 years, 4 months]
Served April 11, 1978 – August 31, 1985 as Justice  [appointed at age 41]
Served July 1, 1982 – June 30, 1984 as Chief Justice
b. Fort Pierce, Florida, November 1, 1936    d.  ––
Circuit Judge:  Yes.         County Judge:  Yes.        Court of Appeal Judge:  Yes.

James Alderman attended public schools in St. Lucie County and earned a B.A. from the University of Florida in 1958 and a law degree from the University of Florida College of Law in 1961.  After graduation, he practiced law in Fort Pierce for 10 years.  During that time, he served as a part-time United States commissioner and a part-time United States magistrate for the Southern District of Florida.

In 1971, he was appointed to the St. Lucie County Court by Governor Reuben Askew, and in 1972, he was elected to a six-year term as a circuit judge of the Nineteenth Judicial Circuit.  In 1976, he was appointed to the Fourth District Court of Appeal, and in 1978, Gov. Askew appointed him to the Florida Supreme Court.  At that time, Alderman was the only sitting justice who had served as a judge at all levels of the state judicial system.  He served on the supreme court until 1985, when he left to run his family’s cattle ranch west of Ft. Pierce.

All inquiries about this page:

publicinformation@flcourts.org