Justices of the Florida Supreme Court

Address:
Supreme Court of Florida
500 South Duval Street
Tallahassee Florida
32399-1925

Justice's Banner

Justice Wade Lee Hopping

Wade Lee Hopping (Leon)  [served 5 months]
Served August 1, 1968 – January 7, 1969 as Justice  [appointed at age 36] 
b. Dayton, Ohio, August 12, 1931     d. August 11, 2009, Tallahassee, Florida
County Judge:  No.          Circuit Judge:  No.           Court of Appeal Judge:  No.   

Wade Hopping trained for the law at Ohio State University, graduated and began practice in 1955.  In 1958, he moved to Florida and served as a staff attorney to Justice T. Frank Hobson and then to Justice W. Glenn Terrell, until Terrell’s death in 1964.  In 1966, newly elected Governor Claude Kirk called on Hopping for help in navigating the Florida legal system.  Hopping became the governor’s chief legislative and administrative advisor.

Governor Kirk had intended to appoint Hopping to the Florida Supreme Court to replace Justice Stephen O’Connell in 1967, but Hopping had not yet completed the required ten-year membership in the Florida Bar.  So Kirk appointed retired Justice Alto Adams to the court.  In August 1968, when Hopping became eligible for the court, Justice Adams agreed to retire again, so Governor Kirk could appoint Hopping, however, Hopping lost in the November 1968 general election.  He returned to the private practice of law in Tallahassee and became one of Florida’s premiere lobbyists.

All inquiries about this page:

publicinformation@flcourts.org